وب اپ و وب‌سایت چه تفاوت هایی دارند؟

نوشته شده توسط فاطمه صفوی پور در تیم مارکتینگ بیلبورد 15 فروردین 1399

چکیده

در دنیای آنلاین امروزه که اکثر افراد نیاز ها و درخواست های خود را در گوگل جست و جو می‌کنند؛ داشتن پلتفرمی برای معرفی و ارائه خدمات به صورت آنلاین می‌تواند یکی از عوامل در موفقیت کسب و کار باشد. شاید در مرحله ای باشید که هنوز تصمیم نگرفته این که توسعه یک سایت برای ورود به دنیای آنلاین مناسب تر است یا یک وب اپ. خب این کاملا بستگی به نوع فعالیت شما و اهدافتان دارد. در این مطلب سعی شده به تفاوت های وب سایت و وب اپ بپردازیم.

وب اپ یا وب‌سایت

وب سایت چیست؟

یک وب سایت گروهی از صفحات وب در دسترس در سطح جهان است که تمامی این صفحات یک نام دامنه دارند. یک وبسایت می‌تواند توسط یک فرد، تجارت یا سازمان توسعه و نگهداری شود. وبسایت ها برای به کار گیری اهداف مختلف، طراحی می‌شوند.

یک وب سایت بر روی وب سرور یک یا چند میزبان است و از طریق شبکه هایی مانند اینترنت یا شبکه محلی منطقه‌ای به وسیله‌ی آدرس IP قابل دسترسی است.

چرا به وب سایت احتیاج دارید؟

 • روشی مؤثر برای به نمایش گذاشتن محصولات و خدمات شما.
 • ایجاد یک سایت به شما کمک می‌کند تا ملاک های اجتماعی خود را ایجاد کنید.
 • در برند سازی مارک تجاری شما به شما کمک می کند.
 • به شما در دستیابی به اهداف تجاری کمک می کند.
 • به شما امکان می دهد پشتیبانی مشتری خود را بهبود دهید.

وب اپ چیست؟

وب اپ یک نرم افزار یا برنامه است که با استفاده از هر مرورگر وب قابل دسترسی است. فرانت‌اند آن معمولاً با استفاده از زبان هایی مانند HTML ، CSS ، Javascript نوشته می‌شود که توسط مرورگرهای اصلی پشتیبانی می‌شوند. در حالی که بک‌اند آن می‌تواند از هرگونه زبان برنامه نویسی بک مانند LAMP ، MEAN و ... استفاده کند. برخلاف برنامه های تلفن همراه، SDK خاصی برای توسعه برنامه های وب وجود ندارد.

با ظهور نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)، برنامه های وب مشهور شدند.

چرا به یک وب اپ احتیاج دارید؟

به دلایل زیر، وب اپ ها محبوب هستند:

 • در مقایسه با برنامه های دسک تاپ، برنامه های تحت وب ساده‌تر هستند چرا که در کل برنامه از همان کد استفاده می‌کنند. بنابراین هیچ مسئله سازگاری وجود ندارد.
 • وب اپ ها در هر سیستم عامل قابل استفاده هستند: Windows، Linux، Mac و ... ؛ زیرا همه آن ها از مرورگرهای مدرن پشتیبانی می‌کنند.
 • تأیید اپ استور موبایل در وب اپ ها لازم نیست.
 • وب اپ ها در هر زمان و به هر شکلی منتشر می‌شوند و نیازی به یادآوری کاربران برای بروزرسانی برنامه های خود نیست.
 • از هر رایانه ای می توانید 24 ساعت شبانه روز و 365 روز در سال به این برنامه های وب دسترسی داشته باشید.
 • برای دسترسی به داده های مورد نیاز می‌توانید از رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود استفاده کنید.
 • برنامه های وب گزینه‌ای مقرون به صرفه برای هر سازمان است.
 • برنامه های مبتنی بر وب اپ، برنامه هایی هستند که از طریق مرورگر وب قابل دسترسی هستند. بنابراین، نیازی به دانلود یا نصب آن ها از سوی کاربر نیست.

وب‌ سایت بهتر است یا وب اپ؟

یک وب اپ برای تعامل با کاربر نهایی طراحی شده است در حالی که یک وب سایت بیشتر از محتوای استاتیک تشکیل شده است و برای همه بازدید کنندگان در دسترس عموم است.

در یک وب اپ، کاربر نه تنها محتوای صفحه را می‌خواند بلکه می‌تواند داده های محدود را دستکاری کند و تغییر دهد در حالی که یک وب سایت محتوای بصری و متنی را در اختیار کاربر قرار می دهد که کاربر می‌تواند آن را مشاهده و بخواند اما نمی‌تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.

وب اپ ها نیاز به احراز هویت دارند؛ زیرا دامنه گزینه های بسیار گسترده تری برای کاربران را نسبت به وب سایت ها ارائه می‌دهند. احراز هویت برای وب سایتهای اطلاع رسانی اجباری نیست. کاربر می‌تواند برای دریافت به روزرسانی منظم یا برای دسترسی به گزینه های اضافی، درخواست ثبت نام کند که این ویژگی برای بازدید کنندگان ثبت نشده وب سایت در دسترس نیست.

توابع و برنامه نویسی بک اند وب اپ ها در مقایسه با یک وب سایت بسیار بالاتر و پیچیده است. در صورتی که وب سایت ها صرفا داده ها و اطلاعات جمع آوری شده را در صفحه خاصی نمایش می‌دهد.

توسعه وب اپ بخشی از وب سایت است و یک وب سایت کامل نیست. وب سایت محصولی کامل است که به کمک مرورگر خود می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

در وب اپ همه تغییرات مستلزم مجدد و اجرای مجدد کل پروژه است. اما در وب سایت تغییرات کوچک هرگز نیاز به گرداوری و توسعه مجدد ندارند. شما فقط باید کد HTML را به روز کنید.

خلاصه مطلب

در حالت کلی می‌توان گفت اگر به دنبال بستری هستید که کاربر بتواند در آن فعالیت محدود داشته باشد و تغییراتی ایجاد کند وب اپ برای شما مناسب تر است؛ اما اگر صرفا به دنبال معرفی خود و محصولات و خدمات و همچنین برند سازی هستید، بهتر است وب‌سایت را انتخاب کند.

اگر برای طراحی وب‌سایت یا وب اپ هنوز تصمیم نگرفته اید و نیاز به مشاوره دارید بر روی این لینک کلیک کنید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
کپی
لینک

مطالب مرتبط